חדשות

חיילת טבעונית נכנסה לכלא בגלל קסדה

חיילת טבעונית צפויה להיכנס היום לכלא צבאי לשבעה ימים לאחר שסירבה לחבוש קסדה עם רפידות מעור.

החיילת, טוראית שמשרתת כחובשת בבסיס חיל הרפואה בצפון, נשפטה על ידי מפקד הבסיס שלה כי סירבה לשמור עם הקסדה. נוסף על כך, נגזרו עליה שלושה ימי מחבוש על תנאי אם תחזור בעתיד על עבירה דומה.

*** בבקשה שתפו! העניין סופר-דחוף ***ספיר נכנסת מחר לכלא בגלל רוע ואטימות של מפקדים בצה”ל. היא טבעונית והמפקדים שלה ניס…

Posted by ‎עמית זד‎ on Saturday, February 27, 2016

החיילת טוענת שמפקדיה ידעו שהיא טבעונית, ומאחר שצה”ל הסדיר בשנה האחרונה את הנושא במגוון כללים ונורמות המתאימים את השירות לחיילים טבעונים או צמחוניים, היה על הצבא לספק לה קסדה טבעונית.

החיילת טוענת שמפקדיה ידעו שהיא טבעונית והיה על הצבא לספק לה קסדה טבעונית. מדובר בקסדה קלה שצה”ל מספק לחיילים – ללא רפידות מעור. במקום זאת, ביחידה הציעו לחיילת לתלוש את רפידות העור מהקסדה הקיימת אלא שפתרון זה דורש לקרוע את הרצועות הפנימיות המייצבות את הקסדה על ראש החייל, פוגע בבטיחות הקסדה ומהווה השחתה של רכוש צה”ל.

החיילת טענה בערעור שלה כי על פי פקודות הצבא היא זכאית לקבל קסדה נטולת רכיבי עור, והזכירה כי בעקבות מחאה נרחבת של חיילים טבעונים בצבא לפני כשנה וחצי, קבע הנציב, אלוף במיל’ יצחק בריק, כי “אצל הטבעוני יש בכך הגשמת רצונו הפרטי והאוטונומי על פי זכותו לחופש בחירה לפתח את זהותו ואישיותו. זה חלק בלתי נפרד מדמותו ובכך מתמצה חופש מצפונו”. במקרים אחרים חיילים טבעונים קיבלו כומתות ונעליים שאינן עשויות עור.

חבל מאוד שבצה”ל בחרו להפוך חיילת טבעונית לאסירת מצפון במקום לספק לה את הפתרון הסביר שנמצא בהישג יד ויאפשר לה להמשיך לשרת על פי אמונתה. סביר להניח שבצבא לא היו נוהגים באופן דומה בחייל דתי שהיה מסרב לאכול לא כשר, למשל.

תמונת שער: אילוסטרציה, Israel Defense Forces, פליקר

About the author

גל מור

גל מור הוא מהמייסדים והעורך הראשי של BeMedia ו"חורים ברשת". גל הוא מאנשי התוכן הוותיקים והבולטים בתחום הדיגיטל. הוא היה כתב המחשבים הראשון של אתר ynet עורך ערוץ המחשבים ומנהל פיתוח התכנים באתר. בשנת 2016 ייסד את Bemedia, פלטפורמת מדיה באמצעות חוכמת ההמונים

Comments

comments

Add Comment

Click here to post a comment

-->

חמים עכשיו

[if lt IE 9]
[if lt IE 9]