מחקרים

נייר עמדה של ארגון התזונאים המוביל בעולם מפריך טענה מרכזית נגד טבעונות

התנועה לקידום טבעונות זכתה לאחרונה לחיזוק משמעותי ומפתיע הודות לארגון התזונה הגדול ביותר בעולם, “האקדמיה האמריקנית לתזונה ודיאטה”, שפרסם לאחרונה את נייר העמדה המעודכן שלו לגבי תזונה צמחונית וטבעונית.

נייר-העמדה, שיצא לקראת סוף שנת 2016, הוא עדכון למסמך העמדה הקודם של הארגון שפורסם ב-2009. גם מסמך העמדה הקודם גילה עמדה אוהדת לצמחונות ולטבעונות, אבל נייר העמדה החדש נוקט עמדה מובהקת יותר בנושא – ומדגיש כי תזונה מהצומח מתאימה לכל שלבי החיים השונים, גם לילדים, וחשוב יותר: שהיא לא רק בריאה, אלא למעשה אפילו יש לה יתרונות בריאותיים מוכחים על-פני אכילת מוצרים מהחי.

כבר בפסקת הפתיחה של נייר העמדה הארוך מובהר: “תזונה זו מתאימה לכל שלבי מחזור-החיים, כולל היריון, הנקה, ינקות, ילדות, נעורים, זקנה, ואף לספורטאים […] לצמחונים ולטבעונים נמצאים בסיכון מופחת לבעיות רפואיות מסוימות, כולל מחלות לב וכלי-דם, סוכרת מסוג 2, יתר לחץ-דם, סוגים מסוימים של סרטן, והשמנת-יתר”.

נייר העמדה, שמבוסס על ניתוח של עשרות מחקרים בתחום התזונה (רשימת המקורות מפנה ל-117 מחקרים שונים!) מפרט את הממצאים שהצטברו בשנים האחרונות לגבי רכיבים תזונתיים שונים — חלבון, ברזל, אבץ, סידן, יוד, ויטמין D, ויטמין B12, וחומצות-שומן חיוניות, משקיט חששות לגבי חסרים תזונתיים, ומביא כמה עובדות שיפתיעו אפילו חלק גדול מהטבעונים בינינו (למשל, שתזונה טבעונית נוטה להיות דווקא עשירה יותר בצריכת ברזל).

לאחר מכן המסמך עובר להסביר על בעיות בריאותיות מגוונות שצמחונות וטבעונות עשויות לסייע בטיפול ובמניעה שלהן — ומקדיש פסקאות נפרדות לבעיות לב וכלי-דם, לבעיות של השמנת-יתר חולנית, לסוכרת, לסרטן ולאוסטאופורוזיס (דלדול עצם). פסקה נוספת לאחר מכן מוקדשת גם לאזכור היתרונות הסביבתיים של צריכת מזון מהצומח על-פני צריכת מזון מהחי – נקודה שהופכת להיות רלוונטית יותר ויותר בדיון לגבי טבעונות כיום, ושגם עליה הצטבר ידע מדעי רב בשנים האחרונות.

את נייר-העמדה המלא ניתן למצוא כאן (קובץ pdf). לכל מי שעדיין מתאמץ לשכנע את ההורים שירשו לו להיות צמחוני או טבעוני, ייתכן מאוד שלהראות את נייר-העמדה הזה הוא מה שיעזור לשים סוף לוויכוחים, ולשכנע הורים עקשנים בכך שאין שום חשש בריאותי עם אימוץ תזונה מהצומח!

About the author

דדי שי

דדי שי הוא עורך מדיה חברתית, פעיל לזכויות בעלי-חיים, חובב פלינדרומים וחתולים.

Comments

comments

Add Comment

Click here to post a comment

-->

חמים עכשיו

[if lt IE 9]
[if lt IE 9]